KDYŽ PŘIJDE ČAS NA ZÁBAVU

Štěpán Beran, student

skola

15.2.2019

Palác Lucerna se postupně zaplňuje hosty, jimiž jsou nejvíce rodinní příslušníci a přátelé studentů prvních a čtvrtých ročníků Smíchovské střední průmyslové školy. Není divu, nejprve budou ti nejmladší stužkováni a přijímáni mezi středoškolské studenty, o něco později získají z rukou třídních učitelů tradiční šerpy maturanti. Oni jsou těmi největšími hvězdami svého maturitního plesu.

Předtančení, v nichž vystupují i studenti školy, navodí slavnostní atmosféru. Pak již postupuje program velmi rychlým tempem, nástup prvních ročníků, sto sedmdesát mladých lidí se sotva vejde na parket, nástup čtvrťáků, těch je o něco méně. Nezbytný projev ředitele školy, předsedy Studentské rady, poděkování maturantů. Pak následuje taneční sólo studentů s rodiči.

Téměř dva tisíce přítomných se dobře baví, někteří z nich využívají výzvy k tanci, korzují po parketu, následně se na něm různě ladně vlní, a znovu korzují. Všichni přitom s napětím očekávají dobu, kdy se ve svých vystoupení představí sami maturanti, jak je na Smíchovské SPŠ tradicí. Moderátor po taneční půlhodině ohlašuje jako první třídu 4.A.

Na parket nabíhají pohádkové postavy, od čaroděje Gandalfa po krtečka, který celý děj komentuje ze středu sálu. Ten obklopují návštěvníci, další se naklánějí z ochozů, aby jim nic neuniklo. Ředitel školy Radko Sáblík vše soustředěně pozoruje od podia.

„Tak co? Jaké to bylo?“ ptá se dychtivě Patrik Tsidina, před chvílí v roli krtečka.

„Výborné. Moc vám gratuluji a děkuji,“ odpovídá ředitel školy, a během večera svá slova zopakuje ještě třikrát.

Na parket vbíhají šmoulové. Nejde však o kreslené postavičky z animovaného seriálu, ale maturantky a maturanty třídy 4.B, ve slušivých kostýmech. I jejich vystoupení je nápadité a zdařilé, jejich radostné výrazy ve tvářích po skončení produkce jsou zasloužené.

Znovu se tančí, v ochozech se baví současní studenti s přítomnými absolventy, učiteli, kamarády, rodiči. I alkohol k tomu patří, ale podnapilou osobu vidět není. Spíš radost a dobrou náladu, špičkování.

Přítomné hosty ale čekají ještě dvě vystoupení. Nejprve parket patří studentům ze třídy 4.D, kteří představí příběh začínající maturitou. Ten pokračuje občasnými schůzkami již pracujícího lidu, aby se nakonec objevila i temná postava s kosou, naznačující, že nic netrvá věčně a života je třeba si užívat, dokud to jde.

„Nacvičili jsme to na poslední chvíli,“ říká čtvrťák Jan Ševic, který se může pochlubit i samými výbornými na pololetním vysvědčení, „Některým spolužákům se do toho moc nechtělo. Musel jsem jim trochu promluvit do duše,“ usmívá se, a má proč, i jejich vystoupení bylo velmi zdařilé.

Poslední představení si připravil velmi aktivní Dívčí spolek, kterému precizně šéfuje studentka čtvrtého ročníku Diana Burdová. Spolu s dívkami se po parketu vlní i studenti, velmi jim to spolu ladí. Opět zasloužený potlesk diváků, obklopujících celý parket.

„Všem, kteří zde dnes vystupovali, za jejich přístup velmi děkuji a jsem na ně pyšný,“ neskrývá spokojenost Radko Sáblík, „Byl jsem moc rád, když jsem viděl jejich spokojené výrazy po zaslouženém aplausu,“ dodává.

Znovu se tančí a čas v dobré zábavě letí opravdu rychle. Ale večer zdaleka nekončí. Na maturanty čeká ještě tradiční after-party v nočním podniku na nedalekém Náměstí Míru. Tam vydrží až do šesté hodiny ranní. Naplňují tak slova ze závěru projevu svého ředitele: „Snažil jsem se vás kromě jiného naučit hospodařit s časem a chápat priority. Poznat, kdy je čas na práci, ale také, kdy je čas na zábavu. Tak dneska zapomeňte na maturitu, na studijní problémy a dobře se bavte.“

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Nejčtenější Články

STŘEDOŠKOLSKÝ SNĚM

23.4.2018

506 zhlédnutí

KYTAROVÝ RÁJ JMÉNEM THOMANN

23.4.2018

368 zhlédnutí

Doporučené Články

SPOLUPRÁCE NA BUDOVÁNÍ CHYTRÉHO MĚSTA

Diskuze na téma budování města budoucnosti

V jídelně Základní školy Mníšek pod Brdy se schyluje k diskusi na téma budování měst budoucnosti, s konkrétním zaměřením na inteligentní budovy. Za improvizovaný panel si sedají ředitel Středočesk&ea...

ROZHOVOR S Ondřejem Hlaváčem

►V prvé řadě ti gratulujeme ke zvolení předsedou Studentské rady Smíchovské střední průmyslové školy. Po pěti měsících na škole docela slušná kariéra. Jak vidíš svou budoucnost v této p...

MÉ AKTIVITY MI PŘINÁŠEJÍ NADŠENÍ A DOBROU NÁLADU

Rozhovor s Adamem Skokanem

►Nejdříve přijmi gratulaci ke svému vystoupení na besedě v rámci konference Digitální Česko. Působil jsi na ní velmi uvolněně. Opravdu jsi neměl žádnou trému před plným sálem a vedle osobností veřejného a politick...

LEDNOVÝ den otevřených dveří na SSPŠ

Jaký byl druhý lednový den otevřených dveří na SSPŠ?

Tradice Dne otevřených dveří naší Smíchovské střední průmyslové školy pokračovala úspěšně také letos – v tomto školním roce podruhé. Stejně jako v prosinci 2018 si i 10.ledna 2019 mohli z&...