Další gigantický projekt Elona Muska

Jiří Kaňák, student

technologie

07.2.2019

V prosinci minulého roku představila společnost Boring Company v Los Angeles svůj nový tunel určený pro vysokorychlostní přepravu osob. Společnost vlastní americký miliardář Elon Musk, který stojí za řadou gigantických projektů jako je například Space X nebo automobilka Tesla. Právě tento tunel by měl být „podprojektem“ k vozům automobilky Tesla.

Do projektu s pracovním názvem „Hawthorne Test Tunnel“ vkladá už od začátku (rok 2016) vizionář Ellon Musk velké naděje. Vysokorychlostní tunel by měl najít využití hlavně ve velkých městech jako je například Los Angeles či New York, takto velká města jsou totiž přeplněna auty a mají proto velký problém s  dopravou, (například v New Yorku připadá jedno auto na každou druhou domácnost) a ruku v ruce jdou s tímto problémem i dopravní nehody (například v New Yorku dle statistiky umře za rok více jak 315 lidí při dopravních nehodách). Právě přesunutí dopravy pod zem by mělo těmto častým a nežádoucím jevům zabránit a udělat dopravu rychlejší, bezpečnější a příjemnější.

Tunel funguje na první pohled na vcelku jednoduchém principu. Do tunelu, který se nachází přibližně deset metrů pod zemským povrchem a je široký skoro čtyři metry, sjeli první návštěvníci ve voze Tesla X za pomocí speciálního výtahu. Jakmile auto dosedlo na betonovou cestu uvnitř tunelu, vůz začal rychle akcelerovat a během pár vteřin se již pohyboval konstantní rychlostí 64 km/h. Řidič vozu nemusel v tunelu auto vůbec korigovat, protože tunel nemá žádné ostré zatáčky, a navíc je vůz ze strany opatřen postranními koly, která drží vůz stabilní a díky nim se Další gigantický projekt Elona Muska tedy v tunelu nemusíte vůbec dotknout volantu. Musk po testovací jízdě oznámil, že se nejedná o konečnou verzi projektu. V konečné podobě projektu by rychlost, které by měl vůz v tunelu dosahovat, měla být až 241 km/h. Kdybyste chtěli popsat tento tunel malému dítěti, prostě byste mu řekli, že auto sjede pod zem, tam se napojí na tunel a za pár minut bude vyjíždět na opačném konci města.

Tesla v tunelu

Pokud byste ovšem chtěli do tunelu vjet klasickým autem, nejspíš by se vám to nepovedlo. Tunel je konstruován pouze pro automobil značky Tesla TeslaX. Ale nezoufejte. Musk prohlásil, že v tunelu by se měli nacházet i autonomní vozy, které budou určeny pro přepravu chodců, takže si snad v budoucnu budeme moct také vyzkoušet jízdu v tomto neobvyklém tunelu, aniž bychom vlastnili Teslu.

I když se jedná zatím pouze o testovací tunel, který má dvě míle, tak cena, kterou musel Musk do tohoto projektu vložit, nebyla zrovna malá. Výstavba jedné míle tunelu ho totiž přišla bezmála na 10 000 000 $ (v přepočtu 200 000 000 kč). Jak to bude s tunelem dál je zatím otázka času. Elon Musk by rád viděl své tunely v každé velké americké metropoli, ale celý tento projekt je lidově řečeno teprve v plenkách.

Vysokorychlostní dopravu by snad uvítal každý, ale jenom chtíč nestačí. Pokud se někdy dočkáme podobného tunelu u nás, to je zatím ve hvězdách, ale Česká republika v  modernizaci nezahálí a doufám, že se někdy aspoň doslechneme o  vysokorychlostním tunelu z Prahy do Brna.

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Nejčtenější Články

STŘEDOŠKOLSKÝ SNĚM

23.4.2018

479 zhlédnutí

KYTAROVÝ RÁJ JMÉNEM THOMANN

23.4.2018

315 zhlédnutí

Doporučené Články

LEDNOVÝ den otevřených dveří na SSPŠ

Jaký byl druhý lednový den otevřených dveří na SSPŠ?

Tradice Dne otevřených dveří naší Smíchovské střední průmyslové školy pokračovala úspěšně také letos – v tomto školním roce podruhé. Stejně jako v prosinci 2018 si i 10.ledna 2019 mohli z&...

VÝZVA ŘEDITELE SMÍCHOVSKÉ SPŠ K VEŘEJNÉ DISKUSI

Pojďme spolu otevřeně diskutovat! Nabízím zaměstnancům i studentům, aby se mnou i mezi sebou vedli veřejnou diskusi na téma české školství. Nechť si vyberou z této problematiky libovolné téma, a ať sdělí své názory. J&a...

MEDIÁLNÍ DŮM PRAHA

Jednání o další spolupráci

Prostory Staroměstské radnice na každého dýchnou svou historií. Nicméně například v Radničním klubu, sálu pro padesát osob, právě údržbář připravuje moderní techniku pro projekci i diskusi. Ta se má t&yacut...

KDO NECHCE BÝT NA FOTCE, AŤ ODEJDE

SSPŠ pořádala soutěž pro žáky ZŠ, díky které mohli vítězové získat body k přijímačkám.

V laboratoři virtuální reality Smíchovské střední průmyslové školy se nachází na třicet lidí, jde o žáky základních škol a jejich doprovod. Ovšem zatímco část postává u zdi, ta druhá polovina máchá rukama, v nichž svírá ovladače, na hlavě speciální brýle. Snaží se zlikvidovat lukem a šípem vetřelce, kte...