CENTRUM MĚSTA BUDOUCNOSTI NA CIIRK

Lukáš Kavalír

skola

19.6.2018

V prostorách Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRK), zřízeném při ČVUT v Dejvicích, pobíhají studenti a absolventi Smíchovské střední průmyslové školy. Jejich soustředěné pohledy svědčí o tom, že nechtějí nic ponechat náhodě. Jeden tým připravuje ozvučení chodby, rozprostírající se vedle rušné ulice Jugoslávských partyzánů, druhá točí ilustrační záběry pro svou reportáž z celé akce, třetí připravuje prostory pro odpolední konferenci na téma Město budoucnosti.

            Již za několik hodin dojde k slavnostnímu otevření Centra města budoucnosti na CIIRK, na kterém se podílí kromě této instituce i některé fakulty Českého vysokého učení technického (ČVUT) a pražská firma Operátor ICT, a které různými způsoby podporují jeho partneři.

            Krátce po poledni začíná v prostorách určených k propagaci Průmyslu 4.0 konference na téma Smart City. Na úvod promlouvá profesor Vladimír Mařík, ředitel CIIRK i guru Industry 4.0 v České republice.

            „Jsem moc rád, že zde vidím mladé tváře,“ rozhlíží se a jeho pohled dopadá na více než dvě desítky studentů Smíchovské SPŠ, „Právě kvůli tomu jsme tento ústav budovali. Chci zde vytvořit komunitu mladých talentovaných lidí, ať již z vysokoškolského či středoškolského prostředí,“ vysvětluje, „Chtěl bych, aby se zde propojovali nejen navzájem, ale i se spolupracujícími firmami,“ doplňuje.


            Druhý v pořadí vystupuje ředitel Smíchovské SPŠ Radko Sáblík, který se zamýšlí nad obsahem školství, které musí reflektovat ohromné změny v technologiích i společnosti.

            „Prostředí na středních i vysokých školách je pořád hrozně moc odtržené od reálného života, naší snahou musí být ho k praxi přiblížit. Nestačí do studentů nahustit tvrdé znalosti a myslet si, že jsme je tím připravili pro budoucí kariéru. Tak už to dávno nestojí a školství se musí přizpůsobit potřebám trhu a být ku prospěchu svým studentům,“ tvrdí.

            Následně vystupuje Michael Blažíček, šéf firmy Lumbio vyrábějící osvětlení, po něm přichází na řadu profesor Wolfgang Dorner z technické university v Deggendorfu a vše završuje architekt Michal Postránecký, který sice žije na Floridě, staví domy a hotely po celém USA, ale nově je i šéfem Centra města budoucnosti na CIIRK. Jeho přednáška má trojnásobnou časovou dotaci oproti jeho předřečníkům a je třešničkou na dortu velmi zdařilého odpoledne.

            „Pokusím se vám v následné půldruhé hodině vysvětlit, co vlastně znamená pojem Smart City, který mnozí používají bez znalosti jeho obsahu,“ slibuje v úvodu. Svým slovům dostojí a velmi poutavě přenáší své posluchače do roku 2058.

            Do začátku slavnostního otevření Centra města budoucnosti zbývá necelá hodina, kterou účastníci konference vyplňují debatami u skleničky šampaňského a u menšího občerstvení. Objednat drink si však mohou i u robota, který jim vcelku dovedně míchá poručené nápoje. Především studenti Smíchovské SPŠ přicházejí k pracovištím Centra průmyslu 4.0 a sledují práci různých robotických zařízení, k tomu se jim dostává odborného výkladu.

            Student Smíchovské SPŠ David Tien správně pohne páčkou na mixážním pultu a konferenciér poprvé promluví ke stovce hostů, kteří jsou shromážděni v prostorách chodby v CIIRK, která sousedí s ulicí Jugoslávských partyzánů. Zde mají své panely různé významné firmy, ale i Smíchovská SPŠ, jako partner projektu.

„Chtěl bych poděkovat všem, kteří se zasloužili o to, že dnes můžeme otevřít Centrum města budoucnosti,“ dostává slovo šéf tohoto projektu Michal Postránecký, poté zmiňuje spolupráci s Operátorem ICT a představuje partnery projektu. Nejprve přicházejí na řadu ti z komerční sféry, kdy vítá ředitele firem Siemens, Cisco a Vodafone, pak však pokračuje, „S radostí mohu oznámit, že jsme právě dnes podepsali memorandum o spolupráci se Smíchovskou průmyslovou školou, jejíž studenti se zapojí do projektu. Některé zde i vidíte, protože pořizují z dnešní akce záznam. Rád zde vítám ředitele této střední školy pana Sáblíka.“

Kromě již jmenovaných ředitelů partnerských organizací přišlo mnoho různých osobností z akademické, společenské i komerční sféry, nechybí rektor ČVUT či ředitel divize Smart Prague firmy Operátor ICT. Ale mezi hosty lze spatřit i politiky.  


Ti všichni si v následné hodině a půl mohou prohlížet expozice Centra města budoucnosti, ale především spolu diskutovat, vyměňovat si své názory na dobu, která již nezadržitelně přichází a na níž společnost ještě není vůbec připravena. Na dobu, kdy se bude muset člověk naučit komunikovat se stroji a autonomními systémy, které mu v případě správného nastavení budou sloužit. A aby lidstvu opravdu sloužily, a ne mu škodily, o to se musí postarat odborníci, kteří se budou scházet v CIIRK. Ať již v nově otevřeném Centru města budoucnosti, ale i v dříve vybudovaném Centru průmyslu 4.0.

Tato výzkumná a vývojová pracoviště však nemají sloužit jen špičkovým odborníkům, ale i těm, za kterých se možná špička ve svém oboru teprve stane. Proto znějí logicky i slova, která pronesl profesor Vladimír Mařík, když se loučil s ředitelem Smíchovské SPŠ Radko Sáblíkem: „Pane řediteli, studenti vaší školy mají vždy dveře CIIRKu otevřené.“  

Tištěné Presloviny

Stáhnout Presloviny

Nejčtenější Články

STŘEDOŠKOLSKÝ SNĚM

23.4.2018

479 zhlédnutí

KYTAROVÝ RÁJ JMÉNEM THOMANN

23.4.2018

316 zhlédnutí

Doporučené Články

LEDNOVÝ den otevřených dveří na SSPŠ

Jaký byl druhý lednový den otevřených dveří na SSPŠ?

Tradice Dne otevřených dveří naší Smíchovské střední průmyslové školy pokračovala úspěšně také letos – v tomto školním roce podruhé. Stejně jako v prosinci 2018 si i 10.ledna 2019 mohli z&...

VÝZVA ŘEDITELE SMÍCHOVSKÉ SPŠ K VEŘEJNÉ DISKUSI

Pojďme spolu otevřeně diskutovat! Nabízím zaměstnancům i studentům, aby se mnou i mezi sebou vedli veřejnou diskusi na téma české školství. Nechť si vyberou z této problematiky libovolné téma, a ať sdělí své názory. J&a...

MEDIÁLNÍ DŮM PRAHA

Jednání o další spolupráci

Prostory Staroměstské radnice na každého dýchnou svou historií. Nicméně například v Radničním klubu, sálu pro padesát osob, právě údržbář připravuje moderní techniku pro projekci i diskusi. Ta se má t&yacut...

KDO NECHCE BÝT NA FOTCE, AŤ ODEJDE

SSPŠ pořádala soutěž pro žáky ZŠ, díky které mohli vítězové získat body k přijímačkám.

V laboratoři virtuální reality Smíchovské střední průmyslové školy se nachází na třicet lidí, jde o žáky základních škol a jejich doprovod. Ovšem zatímco část postává u zdi, ta druhá polovina máchá rukama, v nichž svírá ovladače, na hlavě speciální brýle. Snaží se zlikvidovat lukem a šípem vetřelce, kte...